Jedną z największych atrakcji w Chinach, polecaną przez wszystkie przewodniki jest spływ rzeką Li w Guilin. Chińczycy szczycą się pięknem tego rejonu do tego stopnia, że szkic panoramy umieścili na dwudziestojuanowym banknocie. O wiele przyjemniej wydawałabym polskie dwudziestozłotówki gdyby przypominały mi o spływie Przełomem Dunajca! Kto nie był ze szkolną wycieczką, musi nadrobić. Szczawnica – rwący nurt krętej rzeki, dostojność otaczających ją gór, bliskość lasu – to wszystko tworzy niezwykły klimat. Znacznie bardziej poruszający niż w chińskim Guilin.
Jak zarezerwować?
- Strona www: dworekgoscinny.pl
- Telefon: +48 18 540 04 44
- Mail: info@dworekgoscinny.pl
- Adres: Park Górny 7, 34-460 Szczawnica
Magiczna Szczawnica
Kiedy myślę Szczawnica, to mam przed oczami malowniczą ścieżkę rowerową, która prowadzi z centrum miasteczka, wzdłuż Dunajca aż do Czerwonego Klasztoru w Słowacji. Trasa liczy około dziesięciu kilometrów w jedną stronę i wieńczy ją przystanek na polanie z widokiem na Trzy Korony. Pieniny mnie zachwycają! Nie są tak drapieżne jak Tatry, ale też nie tak rozłożyste jak Beskidy czy Bieszczady. Zgrabne, zadziorne, mają w sobie coś egzotycznego.
Szczawnica bardzo rozwinęła się w ostatnich latach, głównie dzięki pozyskaniu środków z Unii Europejskiej. Jeśli ktoś ma skojarzenia z uzdrowiskiem, w którym czas się zatrzymał, a ‘la Ciechocinek, to najwyraźniej bardzo dawno tu nie był. W dolnej części miasta życie toczy się głównie na deptaku, który wije się wzdłuż rzeki Grajcarek. Za to w Górnym Parku odżywa kulturalne życie miasta!
Kulturalnie w Dworku
Wszystko za sprawą niezwykłego Dworku Gościnnego. W XIX wieku był on centrum życia towarzyskiego Pienin, gościł głównie ludzi kultury i sztuki. Niestety, w latach sześdziesiątych spłonął doszczętnie. Dziś stoi odrestaurowany według dawnych planów, piękny! Zachwyca swoim ogromem, ale też detalami takimi jak żyrandole w toaletach! Twórcom tego miejsca udało się połączyć dawne aranżacje w stylu art deco z multimedialnymi udogodnieniami. W Dworku znajdują się dwie sceny, w tym jedna w sali na ponad trzysta osób, która przy pomocy zaledwie przycisku może zmienić się w salę bankietową, zupełnie pozbawioną siedzeń na widowni. Najważniejsza jest jednak oferta kulturalna Dworku Gościnnego, a na nią mieszkańcy sześciotysięcznej Szczawnicy oraz odwiedzający ją turyści narzekać nie mogą. Koncerty, spektakle, wykłady, festiwale, warsztaty… Prawdziwy kulturalny zawrót głowy! Dworek Gościnny nie ma noclegów, więc polecam Wam dosyć nietypowe jak do tej pory miejsce, jednak zdecydowanie warte odwiedzenia.
Rewitalizacja Dworku to tylko jeden z etapów przywracania świetności pięknemu kurortowi. Plac Dietla w Parku Górnym, otoczony przez klimatyczne wille bardziej przypomina rynek szwajcarskiego niż małopolskiego miasteczka. Tyle międzynarodowych skojarzeń w jednej małej Szczawnicy! Ale tak to już bywa, że cudze chwalicie…
[…] pięknieje. Byliście? Jakie macie zdanie w tym temacie? Ja porównuję je ze Szczawnicą, o której kiedyś Wam pisałam. W niej jestem zakochana! Wisła niespecjalnie mnie urzeka – ale natura, lasy i góry, które […]